Патите од несоница, овој зачин ја заменува секоја таблета

Безброј луѓе во светот страдаат од несоница и имаат проблеми со спиењето. Брзото темпо на животот и лошата исхрана влијае на квалитетот на спиењето. Нарушувањето на спиењето многу лошто влијае на секој елемент од животот.

Пореметувањето во спиењето може да биде резултат на некои биолошки елементи, нездрава исхрана, психијатриски и физички медицински состојби.

Ова се услови кои можат да доведат до проблеми со спиењето:

  • Болки во вратот и грбот
  • Анксиозност и депресија
  • Болест на тироидната жлезда
  • Астма
  • Алергиски реакции
  • Проблеми со стомакот и стомакот
  • Артритис

Пореметувања во спиењето, исто така, го предизвикуваат работи како алкохолот, кофеинот, никотинот или голема доза на топла храна, пред спиење.

Ова се најкарактеристичните симптоми на нарушувања на спиењето:

Стрес и анксиозност

Лоша меморија

Слаба концентрација

Зголемен замор во текот на денот

Иритации

Замор

Рецепт:

Измешајте половина лажица мелено морско оревче во чаша топла вода. Консумирајте го ова 4-5 часа пред спиење.

Тоа е исклучително ефикасен третман кога станува збор за нарушување на спиењето. Овој зачин има многу здравствени придобивки, како што е клучот за детоксикација на телото, помага при варење, го подобрува имунолошкиот систем, го подобрува здравјето на кожата и го подобрува протокот на крв. Покрај тоа, има умерено седативно дејство кое ефикасно делува кога станува збор за нарушен сон.