Листа на алкални намирници кои спречуваат рак и болести на срцето

Вишокот на телесната тежина е најчестиот проблем во модерното  време.

Се почесто луѓето држат диети, се борат со калориите, можете да престанете со таа активност бидејќи постои и друг начин за да се постигне таа цел.

Вклучете ја следната храна во својата исхрана и скоро ќе почнете да ги симнувате килограмите и да го намалите ризикот од бројни здравствени проблеми, вклучувајќи го ракот и болестите на срцето. Та храна е богата со битни, хранливи состојки кои ќе придонесат да се чувствуваат сити.

Брокула, зелка…

Овој зеленчук има многу калории но има и многу хранливи состојки.

Портокал, мандарина…

Со оглед на тоа дека се полни со влакна, витамин Ц како и со флавоноид, тие плодови помагаат во процесот на согорување на маснотиите и го поттикнуваат метаболизмот.

Краставица

Краставиците имаа многу малку калории, но се богати со хранливи состојки и вода па затоа се многу корисни кога сакате да изгубите килограми.

Салата

Зелената салата ќе обезбеди на телото бројни хранливи состојки и ќе помогне во процесот на варењето на храната.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *