Бананата за маска против стареење

Од бананата се прави една од најдобрите маски за лице, за подмладување. Нема да ве штети да ја користите секој втор ден, се покажа ефикасна за проблемите со пигментацијата

Бидејќи бананите ни се достапни преку целата година, тоа значи дека можеме да ги користиме за третмани секогаш кога сакаме. Ова овошје е една од најдобрите анти-старечки маски за лице што се достапни. 

Здроби една банана во сад и додадете лажичка роза вода. Добро измешајте, а потоа нанесете ја маската на кожата на лицето и  на вратот. Оставете да се исуши 15-30 минути, а потоа исплакнете се  со ладна вода. Нема да би штети тоа да го правите секој втор ден. 

Напротив, бидејќи е богат со витамини Е и А, ќе ја подмлади кожата и ќе му даде сјај. Покрај тоа, таа се покажа ефикасна во проблеми со пигментацијата, односно дамките на кожата.   

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *